آدرس: تهران، سعادت آباد، بلوار فرحزادی، برج افق؛ طبقه دوم، واحد 5. 

تلفن های تماس:  ۰۲۱۲۲۳۴۲۸۹۶ | ۰۹۳۷۱۰۳۷۸۶۹ (واتساپ)

روزهای کاری: شنبه تا پنج شنبه  ساعت 10:00 تا 19:00

پالپ دندان چیست؟

پالپ دندان چیست؟

پالپ دندان بخشی از داخلی دندان است که درون لایه‌های سخت دندان قرار دارد. این بخش شامل بافت زنده و حساس است که عبارت است از عروق خونی، اعصاب و بافت همبندی. پالپ دندان در فضای داخلی دندان و درون مجرای ریشه قرار دارد و در ارتباط مستقیم با عصب‌های دندان است.

وظیفه پالپ دندان ارائه تغذیه و حمایت برای سایر ساختارهای دندان است. همچنین، پالپ دندان حاوی عصب‌ها است که به عنوان حساس‌ترین بخش دندان وظیفه انتقال سیگنال‌های درد و تحریکات به مغز را برعهده دارد. وقتی پالپ دندان آسیب می‌بیند به دلیل ترمیم‌های عمیق، پوسیدگی شدید، ضربه‌های شدید یا عفونت، می‌تواند علائمی نظیر درد شدید، حساسیت به دما و فشار و تغییر رنگ دندان ایجاد کند. در این موارد، احتمالاً نیاز به درمان ریشه دندان دارید که در آن پالپ دندان تخلیه شده و فضای داخلی دندان پر شده و پوشانده می‌شود تا عفونت رفع شود و دندان را نجات دهد.

چه چیزهایی باعث آسیب به پالپ میشود؟

چندین عامل می‌تواند باعث آسیب به پالپ دندان شود. در زیر برخی از این عوامل را ذکر می‌کنم:

 • پوسیدگی: پوسیدگی دندان، در صورت عدم درمان، می‌تواند تا نفوذ عمیق به پالپ دندان و ایجاد التهاب در آن منجر شود. با پیشرفت پوسیدگی، باکتری‌ها و مواد تحلیل شده از بافت دندان وارد پالپ می‌شوند و التهاب و عفونت را ایجاد می‌کنند.
 • ضربه‌های شدید: ضربه‌های شدید به دندان می‌توانند باعث شکستگی و ترک در ساختار دندان شده و به پالپ آسیب برسانند. این ضربه‌ها ممکن است به صورت غیرمستقیم نیز باشند، مانند ضربه به فک که انتقال نیروی ضربه را به دندان‌ها منتقل می‌کند.
 • ترمیم‌های عمیق: ترمیم‌ دندان به صورت ترمیم های عمیق یا روکش‌های دندانی بزرگ انجام میشود و ممکن است به پالپ نزدیک شوند و باعث تحریک و التهاب آن شوند. این ممکن است در صورت نبود بستری مناسب بین ترمیم و پالپ اتفاق بیفتد.
 • عفونت‌های لثه: عفونت‌های لثه می‌توانند در صورت پیشرفت و گسترش به عمق، به پالپ دندان نفوذ کنند و آن را تحت تاثیر قرار دهند.
 • سایر عوامل: سایر عوامل مانند فشار و کشش طولانی مدت روی دندان‌ها، ترمیم‌های نامناسب، استفاده نادرست از ابزارهای دندانپزشکی و انجام فعالیت‌های بدون در نظر گرفتن ایمنی دندان‌ها نیز ممکن است به آسیب پالپ دندان منجر شوند.مراقبت‌های دندانی منظم، مراجعه به دندانپزشک برای ارزیابی و درمان به موقع مشکلات دندانی و رعایت اصول بهداشت دهان و دندان می‌تواند برای حفظ سلامت پالپ دندان و جلوگیری از آسیب آن بسیار مهم باشد.
بیشتر بدانید...  دلایل کشیدن دندان چیست؟

مطلب پیشنهادی: بهترین متخصص لمینت دندان در سعادت آباد

مراحل درمان پالپ دندان

درمان پالپ دندان معمولاً به عنوان درمان ریشه شناخته می‌شود و شامل مراحل زیر است:

 1. ارزیابی و تشخیص: در ابتدا، دندانپزشک با بررسی و معاینه دندان و ارزیابی علائم و عوارض مربوطه، تشخیص مساله در پالپ دندان را بررسی می‌کند. این شامل انجام آزمایشات تشخیصی مانند آزمون حساسیت، تصویربرداری پانورامیک و ایجاد تصویر سه بعدی دندان است.
 2. تخلیه پالپ: در این مرحله، پالپ دندان به طور کامل تخلیه می‌شود. دندانپزشک با استفاده از ابزارهای خاص، پالپ آسیب دیده و عفونت‌زده را از داخل دندان پاک می‌کند.
 3. توسیع و شکل‌دهی مجرای ریشه: پس از تخلیه پالپ، دندانپزشک به مرحله توسیع و شکل‌دهی مجرای ریشه می‌پردازد. این فرآیند به وسیله ابزارهای خاصی انجام می‌شود تا مجرای ریشه تمیز شده و شکلی مناسب برای پر کردن بعدی ایجاد شود.
 4. پر کردن مجراهای ریشه: پس از توسیع و شکل‌دهی مجراهای ریشه، آنها با استفاده از مواد پرکننده و ضدعفونی کننده پر می‌شوند. این مواد به طور دقیق در مجراهای ریشه قرار می‌گیرند تا از نفوذ باکتری‌ها جلوگیری کنند و عفونت را بهبود بخشند.
 5. ترمیم دندان: پس از پر کردن مجراهای ریشه، دندانپزشک به ترمیم دندان می‌پردازد. این شامل استفاده از ترمیم‌های دندانی مانند پوسته دندانی، روکشهای دندانی و یا روکشهای تاج دندانی است. این مرحله با هدف استحکام و قوی‌تر کردن دندان پس از درمان ریشه انجام می‌شود.

پس از انجام درمان پالپ دندان، در صورت نیاز، دندان ممکن است نیاز به ترمیم‌های دیگری مانند پلمپ دندان یا ترمیم‌های توسط ترمیم‌پذیرها (مثل پرکردنهای کامپوزیت دندان) داشته باشد تا بهبود و استحکام کاملی بدست آید.

انواع عفونت پالپ دندان

عفونت پالپ دندان، همچنین به عنوان پریاپیکال‌بیتیس (Periapicalitis) شناخته می‌شود، می‌تواند در اثر نفوذ باکتری‌ها به پالپ دندان و تحریک و آسیب آن ایجاد شود. این عفونت می‌تواند از دندان مورد نظر به بافت اطراف آن گسترش یابد و مشکلاتی ایجاد کند. در زیر، برخی از انواع عفونت پالپ دندان را ذکر می‌کنم:

 • پیرواپیکال‌بیتیس (Periapical Periodontitis): این نوع عفونت به دنبال گسترش عفونت از پالپ دندان به بافت اطراف دندان و لثه رخ می‌دهد. باکتری‌های عفونتی به مجرای ریشه و بافت اطرافی آن نفوذ می‌کنند و التهاب و عفونت را ایجاد می‌کنند. علائم شامل درد، تورم و حساسیت لثه است.
 • آبسه پریاپیکال (Periapical Abscess): این نوع عفونت به دنبال پیشرفت عفونت پیرواپیکال‌بیتیس است. در این مورد، عفونت باعث تشکیل یک آبسه در اطراف سریع دندان می‌شود. این آبسه ممکن است باعث درد شدید، تورم، تحریک طولانی مدت و تغییر رنگ دندان شود.
 • عفونت دستگاه جذبی (Endodontic Abscess): این نوع عفونت به دنبال عفونت پالپ دندان است که منجر به تشکیل آبسه در ناحیه بالای ریشه دندان می‌شود. علائم شامل درد شدید، تورم، تحریک و حساسیت در ناحیه مورد تاثیر است.
 • عفونت پوستی فک (Facial Cellulitis): در برخی موارد، عفونت پالپ دندان می‌تواند باعث گسترش عفونت به بافت‌های نرم صورت و پوستی فک شود. این عفونت ممکن است باعث تورم، درد، تغییر رنگ پوست و علائم سیستمیک مانند تب و لرز باشد.
بیشتر بدانید...  پروتز دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

تشخیص و درمان عفونت پالپ دندان توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد و در صورت شک وجود دارد، بهتر است به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.

اطلاعات بیشتر: هزینه بلیچینگ دندان در تهران

پالپ در دندان چه کاربرد و ویژگی‌هایی دارد؟

پالپ در دندان نقش مهمی در عملکرد و سلامت دندان دارد. این عنصر حساس و حیاتی درونی دندان است که شامل بافتهای عصبی، عروق خونی، و بافت همبندی است. برخی از کاربردها و ویژگی‌های پالپ در دندان عبارتند از:

 1. حساسیت به درد: پالپ دندان دارای عصب‌های حسی است که قابلیت تشخیص واکنش به درد و تحریک را دارند. این حساسیت به درد به عنوان یک سیگنال هشداردهنده عمل می‌کند که نشان می‌دهد دندان ممکن است مورد آسیب یا التهاب قرار گرفته باشد.
 2. تغذیه: پالپ دندان، منابع تغذیه مورد نیاز برای حفظ عملکرد و سلامت بافت‌های داخلی دندان را از طریق عروق خونی دریافت می‌کند. این تامین منابع تغذیه ضروری است برای حفظ عملکرد بهینه پالپ.
 3. تشکیل دندان جدید: پالپ دندان در دوران کودکی و نوجوانی، نقش مهمی در تشکیل دندان دائمی دارد. در این دوران، پالپ دندان به عنوان مرکز رشد و تشکیل بافت‌های دندانی شامل لایه عاج، لایه سلولهای دندانی و لایه همبندی عمل می‌کند.
 4. حفاظت و عایق برای پالپ: پالپ دندان توسط لایه دندانی (عاج و لایه دندانی) احاطه شده است که به عنوان عایق حفاظتی عمل می‌کند. این لایه‌ها در برابر تحریکات خارجی مانند باکتری‌ها، حرارت، سرما و آسیب فیزیکی به پالپ دندان محافظت می‌کنند.
 5. قابلیت بهبود و بازسازی: پالپ دندان قدرتی برای خودبازسازی و بهبود دارد. در برخی موارد، درمان‌های ریشه نجات‌بخش می‌توانند به پالپ دندان کمک کنند تا بازسازی شود و عملکرد طبیعی خود را بهبود بخشد.

پالپ دندان به عنوان مرکز عصبی و تغذیه‌ای دندان، یکی از بخش‌های حیاتی آن است و حفظ سلامت و عملکرد صحیح آن بسیار مهم است.

چگونه می‌توان از آسیب‌های پالپ دندان پیشگیری کرد؟

برای مراقبت و نگهداری از دندان و حفظ سلامت آن‌ها همواره باید به یاد داشته باشید که پیشگیری بر درمان اولویت دارد. حفظ بهداشت دهان و دندان از مهم‌ترین عواملی است که از انواع آسیب‌های دندانی از جمله آسیب به پالپ‌های دندان‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد. نکات زیر از مهم‌ترین مواردی هستند که برای پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

 • دندان‌های خود را روزانه حداقل دو مرتبه مسواک کنید. هر بار مسواک زدن باید دست کم دو دقیقه طول بکشد و مسواک زدن با برس‌های نرم انجام گیرد.
 • در هر بار مسواک زدن مطمئن شوید که مسواک روی تمام دندان‌ها کشیده شده است.
 • از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • روزانه حداقل یک بار با استفاده از نخ دندان فضاهای بین دندانی را از بقایای مواد غذایی پاک کنید.
 • مرتبا در طول روز آب بنوشید. نوشیدن آب به ویژه پس از صرف غذا به پاک شدن سطح دندان‌ها کمک خواهد کرد.
 • اگر در هنگام خواب شبانه عادت به دندان قروچه دارید، حتما هنگام خواب از گاردهای محافظ استفاده کنید.
بیشتر بدانید...  تلخی دهان و راهکارهای رفع آن

حتی در صورتی که درد یا ناراحتی حس نمی‌کنید، حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود برای معاینه مراجعه کنید. چکاپ‌های سالیانه باعث می‌شوند مشکلات دندانی به موقع تشخیص داده شوند و از آسیب‌های بیشتر جلوگیری خواهد شد.

مطلب پزشکی: فوق تخصص روکش دندان

سخن پایانی

پالپ دندان یک لایه‌ی داخلی از بخش‌های اصلی دندان است که در صورت آسیب این بخش ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دندان شما وارد شود. این لایه‌ی حفاظتی از اعصاب و عروق خونی تشکیل شده است که وظیفه‌ی تغذیه‌ی دندان را بر عهده دارند. در این مطلب علائم آسیب به پالپ‌های دندانی گفته شد. پیشنهاد می‌کنیم در صورت بروز هر یک از این علائم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا به سرعت روند درمان را شروع کند. در هنگام بروز هرگونه آسیب به دندان، مراجعه به موقع به دکتر دندانپزشک خوب یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌توانید انجام دهید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها