کامپوزیت دندان

امروزه دنیای زیبایی به قدری گسترده است که نمی توان مانند گذشته چارچوب خاصی برای آن تعریف کرد، زیرا سلیقه ها و تعریف زیبایی برای هر کسی کاملاً متفاوت است، اما همچنان یک نکته برجسته وجود دارد و آن هم آراستگی است. آراستگی یک چهره، نیاز به لبخندی زیبا دارد. گاهی اوقات فردی چهره ای زیبا با اندام های خوش فرم دارد اما سعی می کند لبخند خود را پنهان کند. عوامل مختلفی مانند سیگار کشیدن، ژنتیک، آب ناسالم، تصادفات و … باعث آسیب دندان ها می شود. همین دلایل می تواند منجر به لبخندی زشت و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس شود. مطمئنا همه به دنبال دندان هایی سفید و متناسب هستند. برای داشتن چنین لبخندی راه های مختلفی وجود دارد که یکی از بهترین و برجسته ترین تکنیک ها، کامپوزیت دندان است. می توان گفت در این تکنیک پیوند شیمیایی با دندان برقرار می شود. به این دلیل است که در مقایسه با سایر درمان های زیبایی دندان بسیار سریعتر و ارزان تر انجام می شود.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت به طیف وسیعی از درمان های زیبایی و ترمیمی دندان اشاره دارد. چیزی که ما به عنوان کامپوزیت دندان می شناسیم، در واقع رزین کامپوزیت نامیده می شود که به روش های مختلفی در دندانپزشکی استفاده می شود. می توان گفت کامپوزیت تکنیکی است که در آن از مواد همرنگ دندان استفاده می شود که از پلیمر ساخته شده اند. با استفاده از تکنیک کامپوزیت دندان می توان یک سری مشکلات دندانی را حل کرد، از جمله:

 1. برخی ناهنجاری ها
 2. بلند کردن و بزرگ کردن دندان های کوچک
 3. اصلاح جزئی دندان ها
 4. اصلاح سطح و لبه دندان ها
 5. جایگزینی پرکردگی های قدیمی دندان یا پرکردن دندان های تازه پوسیده.
 6. اصلاح فضاهای بین دندانی
 7. ترمیم دندان شکسته
 8. اصلاح بد شکلی دندان ها
 9. سفید کردن دندان

کامپوزیت دندان یک روش کم تهاجمی، جدید، سریع و کارآمد برای زیباسازی دندان است. اما این روش برای هر فردی بهترین روش نیست. قبل از انتخاب و اجرای این تکنیک ابتدا باید دانست که آیا کاندیدای مناسبی برای انجام این روش هستید یا خیر. ، هزینه ها، تعداد جلسات درمانی، نتایج و … اطلاعاتی هستنند که در جلسه ای به نام مشاوره با دندانپزشک انجام خواهد شد. در این جلسه دندانپزشک با معاینات لازم علاوه بر پاسخگویی به سوالات فرد، مطمئن می شود که فرد از نظر سلامت لثه مشکلی جز مشکلات دندانی نداشته باشد. در ابتدا فرد مورد معاینه کامل قرار می گیرد. همچنین در این جلسه خواسته های فرد مورد بررسی قرار می گیرد و انتظارات وی از کامپوزیت دندان مشخص می شود.

اطلاعات بیشتر: قیمت پروتز دندان

مزایای کامپوزیت دندان

 • عدم تراشیده شدن دندان ها
 • قابلیت تطبیق با اندازه دندان ها
 • طبیعی نشان دادن دندان ها
 • کوتاه بودن دوره درمان
 • قابلیت ترمیم در صورت پریدگی یا شکستگی
 • اصلاح رنگ، شکل و چرخش دندان ها
 • عدم حساسیت دندان ها به دما
 • قیمت مناسب نسبت به سایر روش های زیبایی دندان
لمینت دندان

کامپوزیت دندان چگونه انجام می شود؟

مرحله اول: پس از رفع مشکلات دندان و لثه، رفع پوسیدگی و رفع التهاب، نوبت به انجام کامپوزیت می رسد. اگر دندانپزشک نیاز به اصلاح داشته باشد، ابتدا بیهوشی تزریق می شود و سپس دیگر نیازی به تزریق بیهوشی نخواهد بود. برای رنگ کامپوزیت نظر شخص پرسیده می شود. اگر فردی بخواهد دندان هایش سفیدتر باشد از کامپوزیت های سفید استفاده می شود.

مرحله دوم: در این مرحله دندان ها باید از هر گونه میکروب تمیز شوند، بنابراین دندان های مورد درمان ابتدا به طور کامل تمیز شده و توسط یک مانع از دندان های دیگر جدا می شوند.

مرحله سوم: در این مرحله کمی ژل اسیدی روی دندان ها زده می شود تا سطح دندان ها زبر شود. این عمل باعث می شود که مواد ترمیمی بهتر روی دندان ها قرار گیرد.

مرحله چهارم: سپس کامپوزیت را که یک ماده خمیری شکل است با قلم مخصوص روی دندان ها قرار می دهند.

مرحله پنجم: پس از انجام این موارد، مواد کامپوزیت به صورت لایه لایه روی سطح دندان قرار می گیرند و توسط نورهای مخصوصی که توسط دستگاه دندانپزشکی ساطع می شود، روی دندان ثابت می شوند، سپس نوبت به فرم دهی دندان ها می رسد. فرم دهی مهمترین مرحله است زیرا نتیجه آن مستقیماً به نتیجه نهایی بستگی دارد. دندانپزشک عمل کامپوزیت دندان را تا رسیدن به سطح و شکل مطلوب ادامه می دهد.

مرحله ششم: در این مرحله کامپوزیت سفت شده و دندان ها در معرض نور لیزر قرار می گیرند.

مرحله آخر: در این مرحله باید پولیش انجام شود. این عمل باعث شفافیت دندان ها می شود. دقت در این مرحله نیز در نتیجه عملیات بسیار موثر خواهد بود. در این مرحله می توانید نظر خود را در مورد نتیجه دندان کامپوزیت بیان کنید. زوایای آن تا حدودی قابل تنظیم است، بنابراین در صورت مشاهده مشکل جزئی در زوایای دندان می توانید از متخصص بخواهید تا آن را برطرف کند.

دندانپزشک پس از انجام کامپوزیت و انجام مراحل، کامپوزیت را ارزیابی می کند تا مطمئن شود که دندان های کامپوزیت شده کارایی دندان های طبیعی را دارند یا خیر. به این ترتیب کاغذ کربن به بیمار داده می شود و از او می خواهند که دندان های خود را مسواک بزند. به آرامی کاغذ را گاز بگیرید و دندانپزشک وضعیت را بررسی می کند. اگر در این مرحله نقصی مشاهده شود، متخصص با تراز کردن دندان ها آن را برطرف می کند و کامپوزیت شما تمام می شود.

اطلاعات پزشکی: بلیچینگ دندان

تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت

مزایای کامپوزیت دندان نسبت به لمینت های سرامیکی:

زمان انجام: یک جلسه درمان برای انجام کامپوزیت دندان کافی خواهد بود و مواد در مطب و توسط دندانپزشک آماده می شود، اما تکنیک لمینت دندان نیاز به مواد دارد. باید در لابراتوار تهیه شود که حدود سه هفته طول می کشد و سپس دندانپزشک باید لمینت را انجام دهد که زمان بر است بنابراین در زمان درمان، کامپوزیت نسبت به لمینت برتری دارد.

تراشیدن دندان: در روش کامپوزیت، دندان ها نیازی به تراشیدن ندارند مگر اینکه دندان پوسیده باشد، اما در لمینت دندان ها باید حدود نیم میلی متر تراشیده شوند.

امکان تعمیر: در روش لمینت امکان تعمیر و تعویض وجود نخواهد داشت اما در روش کامپوزیت امکان تعمیر و تعویض وجود دارد.

هزینه: هزینه لمینت های سرامیکی بیشتر از کامپوزیت است.

کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت دندان

عوارض کامپوزیت های دندانی در بسیاری از موارد به دلیل درمان غیر اصولی و عدم مراقبت های لازم است.

درمان نادرست: این امر می تواند منجر به عوارضی مانند التهاب لثه شود که بسیار شایع است و تنها راه درمان آن برداشتن کامپوزیت های قبلی، انجام درمان های لازم و گذاشتن کامپوزیت جدید است. علاوه بر این عارضه، تغییر رنگ دندان ها و مشکلات پوسیدگی نیز از عوارض درمان غیراصولی محسوب می شود.

عدم رعایت بهداشت: در برخی موارد به دلیل رعایت نکردن بهداشت دندان، پوسیدگی ایجاد می شود، مثلاً اگر از نخ دندان استفاده نکنید و غذا بین دندان ها باقی بماند، به مرور زمان، پوسیدگی ایجاد می شود.

ظاهر غیر طبیعی دندان ها: این امر به دلیل عدم ظرافت در کار دندانپزشک رخ خواهد داد.

مشکل در غذا خوردن: اگر کامپوزیت به درستی نصب و صیقل داده نشود، ممکن است باعث ناراحتی در غذا خوردن شود.

مراقبت از دندان کامپوزیت شده

هر بار که غذا می خورید دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید یا حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. حتما یک یا دو بار در روز از نخ دندان استفاده کنید. دفعات میان وعده را کاهش دهید زیرا بعد از هر وعده غذایی محیط دهان اسیدی می شود و باکتری ها با فعالیت خود مینای دندان را ضعیف می کنند. عادات بدی مانند ناخن جویدن، جویدن یخ و … را کنار بگذارید زیرا این کارها باعث شکستن دندان ها و کامپوزیت ها می شود، اگر به دندان قروچه عادت دارید بهتر است از کامپوزیت های دندانی استفاده نکنید. اگر حساسیت دندان یا دندان درد دارید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود تا قبل از اینکه دیر شود کارهای لازم روی دندان انجام شود. هر 6 ماه یا حداقل سالی یکبار برای معاینه دهان به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها