عصب کشی دندان

در صورت وجود التهاب یا عفونت در داخل یکی از دندان ها، دندانپزشک شما ممکن است درمان ریشه دندان را پیشنهاد دهد. آنها برای جلوگیری از آسیب بیشتر یا عفونت، داخل دندان را تمیز و پر می کنند. درمان ریشه می تواند دندان شما را از بیرون آوردن نجات دهد. در واقع عمل عصب کشی، کشتن یا کشیدن عصب نیست بلکه تمیز کردن ریشه از آلودگی و بستن انتهای ریشه است به همین خاطر به این عمل درمان ریشه یا روت کانال تراپی گفته می شود که اصطلاح صحیح تری است. دکتر دلارا جهری، متخصص دندانپزشک و جراح دندان برای انجام درمان ریشه دندان با قیمت مناسب در خدمت شما است.

عصب کشی دندان

چرا به عصب کشی نیاز داریم؟

شما اغلب با دندان درد به دندانپزشک مراجعه می کنید و دندانپزشک به شما می گوید که دندان شما نیاز به عصب کشی یا درمان ریشه دندان دارد. هدف از عصب کشی از بین بردن عفونت باکتری های داخل دندان و به حداقل رساندن خطر عفونت مجدد در آینده است. اگرچه این یک درمان طولانی و خسته کننده است، اما در هر مرحله که عصب کشی انجام می شود خطر عفونت مجدد تا حد امکان کمتر می شود. قبل از اینکه بفهمیم عصب کشی چیست و چرا به آن نیاز داریم، ابتدا باید بدانیم که ساختار دندان بخش‌های مختلفی دارد.

ساختار دندان

مینا: لایه سختی که قسمت بالایی دندان را می پوشاند. مینای دندان واقعا سفت و متراکم است و از عاج و پالپ در برابر محیط خارجی محافظت می کند.

عاج: این لایه زیر مینای دندان است و عاج بیشتر ساختار دندان را تشکیل می دهد.

پالپ: این قسمت در داخل یا وسط دندان است که حاوی عصب و منبع خون است. (توجه: کانال ریشه تونل هایی در داخل ریشه های دندان هستند که از پالپ خارج می شوند.)

مرحله آخر درمان ریشه ودندان همان مرحله ترمیم دندان است.به دلیل دندان پوسیده یا شکسته درمان نشود، باکتری وارد کانال ریشه می شود و باعث عفونت عصب می شود. گاهی اوقات عفونت عصب آنقدر شدید است که آبسه در داخل دهان ایجاد می شود. در موارد دیگر، حتی ممکن است متوجه درد یا ناراحتی از دندانی که نیاز به عصب کشی دارد، نشوید. هنگامی که دندان شما نیاز به عصب کشی دارد، به این معنی است که باکتری های ناشی از پوسیدگی دندان به قدری به عمق دندان رفته اند که اعصاب و خون رسانی در کانال ریشه دندان به خطر می افتد. یک عفونت باکتریایی در پالپ وجود دارد. هنگامی که پالپ و کانال ریشه دندان توسط باکتری در معرض خطر قرار گرفت، تنها 2 گزینه برای مدیریت دندان وجود دارد، کشیدن دندان، عصب کشی.

اطلاعات پزشکی: لمینت دندان

اگر دندان را درمان نکنم چه اتفاقی می افتد؟

درد و ناراحتی شدید دندان یکی از مشکلات عدم درمان دندان خواهد بود. بدون درمان رگ‌های خونی و اعصاب داخل دندان به شدت عفونی می‌شوند و در آن زمان چرک و آبسه ایجاد می‌شود. آبسه تورم مملو از چرک است که معمولاً به دلیل تجمع عفونت در انتهای کانال ریشه قرار دارد. آبسه می تواند آنقدر جدی باشد که باعث تورم در اطراف صورت، چشم یا گردن شود. در این شرایط ممکن است نیاز باشد که مستقیماً به بیمارستان بروید. از دیگر مشکلات عدم درمان دندان می توان به تحلیل استخوان در اطراف ریشه دندان اشاره کرد.

اطلاعات بیشتر: متخصص پروتز دندان

علائم نیاز به عصب کشی دندان

  • ایجاد آبسه یا خروج چرک از لثه مجاور دندانی که عفونی شده است
  • درد شدید دندان به وجود می آید
  • شما نمی توانید غذا بخورید یا دندان را بجوید
  • حساسیت بالا به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم
  • درد خود به خودی که فقط با خوردن و نوشیدن ایجاد نمی شود

مراحل عصب کشی دندان

درمان ریشه یا عصب کشی در سه مرحله انجام می شود و تکمیل آن بین یک تا سه جلسه طول می کشد.

  1. تمیز کردن کانال ریشه

ابتدا دندانپزشک هر چیزی را که در داخل کانال ریشه وجود دارد خارج می کند. با بی حسی موضعی بیمار، دندانپزشک یک سوراخ دسترسی کوچک روی سطح دندان ایجاد می کند و بافت پالپ بیمار و مرده آن را خارج می کند.

  1. پر کردن کانال ریشه

در مرحله بعد، دندانپزشک با استفاده از فایل های کوچک و محلول های آبیاری، ناحیه توخالی را تمیز، شکل داده و ضد عفونی می کند. سپس دندان را با مواد لاستیکی مانند پر می کنند و با استفاده از سیمان چسبنده کانال ها را به طور کامل آب بندی می کنند.

  1. اضافه کردن یک تاج یا پر کردن

با این حال، دندان در حال حاضر شکننده تر از قبل خواهد بود. دندانی بدون پالپ باید از رباطی که دندان را به استخوان متصل می کند، تغذیه کند. این منبع کافی است، اما با گذشت زمان، دندان شکننده‌تر می‌شود، بنابراین روکش یا پر کردن دندان از آن محافظت می‌کند. تا زمانی که روکش یا پر کردن کامل نشده است، بیمار نباید دندان را بجود یا گاز بگیرد. هنگامی که روکش یا پر کردن دندان انجام شد، فرد می تواند مانند قبل از دندان استفاده کند.

آیا عصب کشی دردناک است؟

یکی از ترس های بزرگ در مورد عصب کشی، دردناک بودن آن است، اما درمانی که توسط جراح دندانپزشک آموزش دیده و باتجربه انجام می شود باید نسبتاً بدون درد باشد. دردی که احساس می شود از عفونت ناشی می شود نه از درمان. درمان باعث درد نمی شود. به تسکین آن کمک می کند. جراحی دندان با بی حس کردن دندان و ناحیه اطراف آن با بی حسی موضعی، درد این عمل را تسکین می دهد. پس از درمان، اگر دردی احساس شود موقتی است و داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) ممکن است برای تسکین آن کافی باشد. در صورت نیاز، داروهای تجویزی، مانند کدئین، در دسترس هستند. دندانپزشک ممکن است برای درمان یا پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز کند.

اطلاعات مفید: قیمت کامپوزیت دندان

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها