ترمیم دندان

اگر دندان های شما از دست رفته، پوسیده، ضعیف یا شکسته شده است، ممکن است نیاز به ترمیم دندان داشته باشید. نمونه‌هایی از ترمیم‌های دندان شامل پر کردن، روکش‌ها، ایمپلنت‌ دندان، بریج‌ها و دندان‌های مصنوعی است. اگر مشکلی با دندان های خود دارید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ترمیم ها روش های مختلفی هستند که دندانپزشک شما می تواند دندان های از دست رفته یا قسمت های از دست رفته ساختار دندان شما را جایگزین یا ترمیم کند، یا ساختارهایی که باید برای جلوگیری از پوسیدگی که ممکن است در آینده باعث درد شما شود، برداشته شوند. ترمیم دندان شامل جایگزینی یا ترمیم دندان، استخوان یا بافت است. ترمیم دندان برای مشکلات دندان‌های آسیب‌دیده یا فرسوده و برای درمان اختلال TMJ (بیماری مفصل فک که باعث درد سر و گردن و گاهی اوقات صدای ترکیدن هنگام جویدن می‌شود) توصیه می‌شود.

انواع ترمیم دندان

نمونه هایی از ترمیم دندان شامل موارد زیر است:

پرکردن ها رایج ترین نوع ترمیم دندان هستند. آنها یک حفره در دندان های شما را با آمالگام طلایی، نقره ای یا مواد پلاستیکی و شیشه ای همرنگ دندان به نام پرکننده های رزین کامپوزیت پر می کنند.

روکش‌ها پوسته هایی به رنگ دندان و ظاهر طبیعی هستند که جلوی یک دندان یا چند دندان را می پوشانند. این یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود که برای کامل کردن ظاهر دندان های آسیب دیده استفاده می شود. روکش ها معمولا دندان‌های کوچک یا کوتاه را یکدست‌تر نشان می دهند. آنها همچنین می توانند یکنواختی را برای دندان های تغییر رنگ، ترک خورده یا شکسته ایجاد کنند. روکش ها از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته می شوند.

ایمپلنت‌ها پایه‌های کوچک و محکمی هستند که از فلز (معمولاً از تیتانیوم یا مخلوط تیتانیوم) ساخته شده‌اند که در حفره استخوانی جایی که دندان‌ها از دست رفته قرار می‌گیرند. ایمپلنت ممکن است نیاز به ضمیمه ای به نام اباتمنت داشته باشد که مانند یک آماده سازی تاج عمل کند. سپس با تاج پوشانده می شود.

بریج ها بریج ها دندان مصنوعی (پونتیک) هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. آنها توسط تاج هایی بر روی دندان های اطراف (اباتمنت) متصل می شوند و ظاهر و عملکرد را به دهان شما باز می گرداند. بریج ها معمولا از پرسلن ساخته می شوند که با رنگ طبیعی دندان های موجود شما مطابقت دارد. آنها همچنین ممکن است از چینی ساخته شده باشند که به فلز قوی تری در زیر آن متصل شده است.یک بریج ممکن است نیاز داشته باشد که دندان های سالم دو طرف آن را با روکش هایی (به نام نگهدارنده) بپوشاند تا آن را در جای خود محکم کند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به حمایت از ایمپلنت های دندانی در زیر دندان های جدید نیز داشته باشد. تعداد دندان های از دست رفته و محل آنها تعیین کننده نوع بریج مورد نیاز شما خواهد بود. کیفیت دندان های پایه شما، که دندان های دو طرف بریج هستند نیز ممکن است یک عامل باشد.

پروتز دندان جایگزینی متحرک برای دندان های از دست رفته و بافت های اطراف است. دندان های شما ممکن است به دلیل بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا آسیب از بین رفته باشند که با پروتز دندان قابل ترمیم هستند. پروتزها از رزین اکریلیک ساخته شده اند که گاهی اوقات با اتصالات فلزی ترکیب می شوند. پروتز کامل جایگزین تمام دندان ها می شود. پروتزهای پارسیل زمانی در نظر گرفته می شوند که برخی از دندان های طبیعی باقی می مانند و توسط گیره های فلزی متصل به دندان های طبیعی حفظ می شوند. سه نوع پروتز وجود دارد: معمولی، فوری و اوردنچر. پروتز معمولی متحرک است. پس از چند ماه پس از برداشتن دندان‌های باقی‌مانده و بهبود بافت‌های اطراف، وارد می‌شود. پروتز فوری نیز قابل جابجایی است. در همان روزی که آخرین دندان شما برداشته می شود، وارد می شود. اوردنچر زمانی استفاده می شود که هنوز تعدادی دندان باقی مانده باشد. این نوع پروتز روی دندان ها، قسمت های باقی مانده از دندان ها یا ایمپلنت ها قرار می گیرد.

مراقبت های بعد از ترمیم درمان

پس از ترمیم دندان، دندانپزشک شما ممکن است توصیه کند که عادات غذایی و نوشیدنی خود را برای 24 ساعت آینده تغییر دهید:

  • غذاهای نرم بخورید.
  • غذاهای سرد بخورید.
  • اگر می توانید گرما را تحمل کنید، سوپ گرم را امتحان کنید.
  • پس از هر کار باید به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هر روز ادامه دهید.

احساس درد یا ناراحتی بعد از ترمیم دندان طبیعی است. متخصص ممکن است داروهای مسکن و ضد التهاب را برای کمک به کاهش تورم تجویز کند. همچنین تا چند ساعت بعد اثرات بی حسی را احساس خواهید کرد. با این حال، تورم معمولا در عرض یک یا دو روز فروکش می کند. متخصص ممکن است توصیه کند که یک یا دو هفته از یک رژیم غذایی مایعات استفاده کنید تا از وارد کردن فشار به دندان جدید تا زمانی که بدن کاملا آن را نپذیرفته، خودداری کنید. آنها همچنین ممکن است استفاده از دهانشویه مخصوص را برای مدتی توصیه کنند تا از نفوذ باکتری ها و سایر میکروب های موجود در دهان به دندان بازسازی شده جلوگیری شود. متخصص به شما خواهد گفت که از کدام شستشو و برای چه مدت استفاده کنید. در نهایت، باید به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا روند بهبودی را ارزیابی کند. این معاینات روتین مهم هستند، زیرا در صورت اصلاح نشدن چیزی که باید اصلاح شود، ترمیم دندان ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. برای مشاوره با دکتر دلارا جهری دندانپزشک و متخصص جراحی دندان، با مطب تماس بگیرید.

مزایای ترمیم دندان

ترمیم های دندان نه تنها به شما کمک می کند غذای خود را بهتر بجوید، بلکه به شما کمک می کند واضح تر صحبت کنید و لبخند داشته باشید. علاوه بر این، آنها به شما کمک می کنند تا دندان های خود را تا سالها حفظ کنید.

خطرات یا عوارض ترمیم دندان چیست؟

شایع ترین خطر، حساسیت یا ناراحتی عمومی پس از عمل ترمیم دندان است. به ندرت ممکن است دچار عفونت یا واکنش آلرژیک به فلزات استفاده شده شوید. ترمیم های دندانی خطرات بسیار کمی دارند، اما برای مثال روکش ها ممکن است بریده شوند یا شل شوند، یا ممکن است بیفتند (روکش های دائمی اینطور نیست). اگر حفره‌های عمیق دارید یا پر شدن حفره‌ها را به تأخیر می‌اندازید، این می‌تواند منجر به عصب کشی دندان یا کشیدن دندان شود.

زمان نقاهت ترمیم دندان

ممکن است مجبور باشید تا 24 ساعت پس از ترمیم دندان فقط غذای نرم بخورید. ترمیم با دندان مصنوعی ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، اما به طور کلی زمان بهبودی سریع است.

چگونه باید از ترمیم های دندانی خود مراقبت کنم؟

شما باید به اندازه دندان های طبیعی خود مسواک بزنید و در غیر این صورت از دندان های مصنوعی خود مراقبت کنید. به عنوان مثال، شما باید دندان مصنوعی خود را بردارید، آنها را بشویید و از یک مسواک نرم برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. با تمیز کردن هر روز دندان های خود و شرکت در قرار ملاقات های بعدی با دندانپزشک، به خوبی از دندان های خود مراقبت کنید. به یاد داشته باشید که نه تنها دندان های خود را بلکه لثه، زبان، گونه ها و سقف دهان خود را هم تمیز کنید.

اطلاعات بیشتر: قیمت جرمگیری دندان

اطلاعات بیشتر: بلیچینگ دندان

ترمیم دندان
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها