بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک روش معمول و نسبتا ارزان برای بهبود ظاهر دندان های تغییر رنگ یافته است. مطمئن ترین و موثرترین درمان توسط دندانپزشک شما انجام خواهد شد. درمان های بدون نسخه می توانند کمتر موثر و پرخطرتر باشند. بلیچینگ حرفه ای دندان درمانی است که توسط دندانپزشک برای سفید کردن سریع دندان ها انجام می شود. این روش مزایای زیادی در پی خواهد داشت. اگر بیمار می‌خواهد لبخندی درخشان‌تر داشته باشد اما با استفاده از محصولات سفیدکننده خانگی مشکل دارد، بلیچینگ دندان راه‌حلی است که باید به آن توجه کرد. دکتر دلارا جهری، دکتر دندانپزشک در تهران برای انجام بلیچینگ دندان در خدمت شما است.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان برای روشن شدن رنگ آنها است. پس از درمان، دندان ها چند درجه سفیدتر به نظر می رسند، اما معمولاً سفید روشن نیستند. سفید کردن دندان یک روش اختیاری است و به ندرت یک ضرورت است. محصولات سفید کننده معمولاً از مواد شیمیایی پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید استفاده می کنند. فقط دندانپزشکان می توانند به طور قانونی از غلیظ ترین و موثرترین محلول های سفید کننده استفاده کنند، جایگزین بلیچینگ برای افرادی که سفیدی بیش از حد می خواهند، درمان لمینت دندان سرامیکی یا کامپوزیت ونیر را برحسب نیاز میتوان در نظر گرفت.

انواع تکنیک های بلیچینگ دندان

اصولا بلیچینگ دندان هم لکه های عمیق و هم لکه های سطحی را از بین می برد. در واقع بلیچینگ به دو روش قابل انجام است اولین روش بلیچینگ در مطب دندانپزشک است و دومین بلیچینگ در منزل. همانطور که می دانید روش های بلیچینگ رنگ طبیعی دندان شما را تغییر می دهد، معمولاً بین سه تا پنج درجه روشن تر دندان ها را سفید می کنند. سفید کننده ها حاوی یک ماده فعال هستند که اغلب پراکسید کاربامید یا پراکسید هیدروژن در غلظت های 10-22٪ هستند که به حذف تغییر رنگ های داخلی و لکه های سطحی کمک می کند. همچنین می توانید از دندانپزشک خود محصولات بدون نسخه برای سفید کردن دندان ها، آنهایی که در داروخانه یافت می شوند بخواهید.

بلیچینگ در مطب دندانپزشک. در این روش بلیچینگ دندان در یک جلسه با یک نور فعال در مطب دندانپزشکی انجام می شود، این روش منجر به سفیدتر شدن فوری و چشمگیر دندان ها می شود. با این حال، پس از یک سال یا بیشتر، دندان های شما ممکن است کمی تغییر رنگ داده و لکه های جدیدی روی دندان ها ایجاد شود.

بلیچینگ در منزل. در این روش یک سینی سفارشی برای بلیچینگ دندان های شما در منزل توسط دندانپزشک ساخته می شود. شما معمولاً آن را چندین ساعت در روز یا در طول شب به مدت دو هفته می پوشید. وقتی متوجه لکه های جدید شدید، فقط یک یا دو شب سینی را دوباره بپوشید تا لکه ها پاک شوند.

معمولا روش های فیزیکی برای سفید کردن دندان ها به حذف لکه های سطحی کمک می کند. مثلا خمیر دندان ها باعث از بین بردن لکه های سطحی می شوند. زیرا خمیردندان ها دارای مواد خاصی هستند که لکه های اضافی را از بین می برند. تمیز کردن حرفه ای توسط دندانپزشک از سایش و پولیش برای از بین بردن بیشتر لکه های خارجی ناشی از غذا و تنباکو استفاده می کند.

اطلاعات بیشتر: متخصص پروتز دندان

فواید بلیچینگ دندان

لبخند زیباتر. اولین و واضح ترین دلیل برای بلیچینگ دندان ها، داشتن لبخندی درخشان است. داشتن دندان های سفیدتر می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس بیماران شود که این موضوع به آنها کمک می کند در زندگی روزمره خود موفق تر باشند.

مراقبت های پیشگیرانه. بلیچینگ دندان می‌تواند نوعی مراقبت پیشگیرانه برای دندان‌های بیمار باشد و به حفظ سلامت و درخشان ماندن دندان‌ها کمک کند. دندان های سفید می توانند بیماران را تشویق کنند تا با مسواک زدن منظم از آنها مراقبت کنند و از آسیب و پوسیدگی آنها جلوگیری کنند.  قبل از اقدام به بلیچینگ ، انجام جرمگیری دندان (در صورت جرم) وبرساژ به نتیجه گیری بهتری می انجامید.

نتایج موثر. بلیچینگ حرفه ای مزایایی دارد که سفید کننده های خانگی فاقد آن هستند. زمانی که بیمار برای بلیچینگ دندان به دندانپزشک مراجعه می کند، نتایج به احتمال زیاد خوبی خواهد گرفت. با درمان‌های خانگی، خطر سفید شدن یا آسیب‌دیدگی تصادفی لثه‌ها زیاد است و همچنین این احتمال وجود دارد که محصول استفاده‌شده روی دندان‌های فرد به خوبی کار نکند.

درمان مقرون به صرفه. هزینه، تقریباً برای هر بیمار نگرانی بزرگی است و بسیاری از مردم ممکن است به سفید کردن در خانه روی بیاورند زیرا از نظر آنها گزینه مقرون به صرفه تری است. با این حال، بلیچینگ دندان می‌تواند در پایین‌ترین هزینه و یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش‌های زیبایی باشد که یک فرد می‌تواند انجام دهد. بلیچینگ حرفه ای علاوه بر اینکه سریع و بدون درد است، می تواند سرمایه گذاری خوبی برای افرادی باشد که می خواهند لبخند درخشان تری داشته باشند. نسبت به درمان های خانگی ماندگاری بیشتری دارد.

تفاوت بلیچینگ و سفید کردن دندان

اصطلاح “بلیچینگ” تنها زمانی مجاز است که دندان ها را فراتر از رنگ طبیعی سفید کند. این کار با محصولات حاوی سفید کننده – معمولاً پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید – انجام می شود. از سوی دیگر، اصطلاح “سفید کننده” به بازگرداندن رنگ طبیعی دندان با از بین بردن کثیفی ها اشاره دارد. بنابراین از نظر فنی، هر محصولی که برای تمیز کردن دندان ها (مانند خمیر دندان) استفاده شود، سفید کننده محسوب می شود. البته، اصطلاح سفید کننده بهتر از بلیچینگ به نظر می رسد، بنابراین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. بلیچینگ بصورت سریع  در مطب دندانپزشک قابل انجام است. برای انجام این کار غلظت پراکسید هیدروژن از تقریباً 9 تا 40 درصد متغیر است. در مقابل، سفید کننده برای سفید کردن دندان با پراکسید کاربامید در خانه، انجام می شود که عملی کندتر است که در نهایت به پراکسید هیدروژن تجزیه می شود. پراکسید کاربامید حدود یک سوم قدرت پراکسید هیدروژن را دارد. این بدان معناست که یک محلول 15 درصدی پراکسید کاربامید معادل تقریبی محلول پنج درصدی پراکسید هیدروژن است.

اطلاعات مفید: هزینه ترمیم دندان

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها