لمینت دندان

احتمالا کمتر کسی پیدا می شود که بی تفاوت از زیبایی لبخند خود عبور کند. اکثر ما وقتی به لبخند های خود نگاه می کنیم دوست داریم بسیاری از چیزها را تغییر دهیم. یکی از چیزهایی که اغلب افراد می گویند این است که تمایل دارند عیوب دندان های خود را پنهان کنند. این عیوب می تواند ترک خوردگی دندان، شکاف بین دندان ها و یا نامرتبی دندان ها باشد. بعضی از افراد فکر می کنند تنها راه حل این است که دندان های خود را بکشند. اما خبر خوب این است که راه آسان تری نیز وجود دارد که بتوانید به لبخند زیبا دست یابید، علاوه بر اینکه دندان های طبیعی خود را حفظ کرده اید.

لمینت دندان چیست؟

روکش های دندانی راه حل پنهان کردن عیوب دندان های شما است. در واقع روکش های دندانی پوشش های نازک برای دندان ها هستند که بسیار شبیه به دندان های طبیعی هستند. اغلب اوقات از روکش ها به عنوان لمینت دندانی یاد می شود. اما باید بدانید که تفاوت هایی میان روکش و لمینت دندان وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم. لمینت ها از مواد مختلفی ساخته می شوند اما معمولا از جنس سرامیکی هستند. این روکش های نازک به سطح دندان ها متصل می شوند تا ظاهر کلاسیک تری به دندان ها بدهند. لمینت ها به بیماران کمک می کنند تا عیوب دندان های خود را مخفی کنند. علاوه بر این، آنها یک لایه محافظ برای کمک به حفظ لبخند طبیعی ایجاد می کنند.

تفاوت روکش دندان و لمینت دندان

هر دو روش های ونیر دندان (یا همان روکش) و لمینت دندان روش های ترمیمی دندان هستند که باعث بهبود ظاهر دندان ها می شوند. تنها تفاوت این دو روش در میزان سطح پوشانندگی آنهاست. در روش لمینت دندان، لایه تنها در سطح رویی دندان قرار می گیرد ولی در روش روکش دندان، لایه کل دندان را در بر میگیرد. یک تفاوت دیگر این دو روش در میزان ضخامت روکش است. در روش ونیر ضخامت لایه حدود یک میلی متر است در صورتی که در روش لمینت دندان ضخامت لایه به 2 میلی متر می رسد. هر دوی این روش ها بسیار خوب عمل می کنند.

دوام. دوام لمینت بسیار بیشتر از روکش است. به طور متوسط لمینت ها 10 تا 15 سال دوام می آورند البته اگر بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید ممکن است بیشتر هم دوام داشته باشند. در صورتی که روکش ها تقریبا نصف لمینت ها عمر دارند یعنی در حدود 5 الی 7 سال.

زیبایی بیشتر. دندانپزشکان لمینت دندان را طبیعی ترین و بهترین روش زیبایی دندان می دانند. در واقع لمینت ها کیفیت شفافی دارند که بسیار شبیه به مینای دندان است. علاوه بر این بخاطر استحکام مواد آن و لعابی که پس از درمان اعمال می شود، در برابر لکه و پوسیدگی بسیار مقاوم است. در مقابل روکش ها مستعد لک هستند یعنی احتمالا نیاز به رژیم غذایی خواهید داشت تا از لکه دار شدن دندان های خود جلوگیری کنید.

انواع لمینت دندان

دو نوع لمینت دندان وجود دارد که معمولاً توسط متخصصان دندانپزشکی استفاده می شود. هر کدام از این نوع لمینت ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

لمینت دندان سرامیکی

یکی از انواع لمینت دندان، لمینت سرامیکی است که به آن، پرسلن ونیر نیز گفته می شود. این روش یک روش غیر مستقیم است زیرا برای لمینت دندان، ابتدا دندانپزشک قسمتی از دندان را می تراشد و سپس قالبی از دندان های بیمار تهیه می کند و به لابراتور می فرستد. بعد از انتخاب رنگ لمینت دندان توسط بیمار، لمینت سرامیکی ایجاد می شود. قطر این لایه حدود 5 الی6 میلی متر است سپس این لایه توسط باندهای رزینی روی دندان های بیمار فیکس می شود.

لمینت دندان کامپوزیتی

نوع دیگر از لمینت، لمینت کامپوزیتی است. این روش توسط دندانپزشک بدون ایجاد تراش روی دندان انجام می شود. دندانپزشک پوششی از لمینت کامپوزیتی را روی سطح دندان بیمار قرار می دهد. از مزایای این روش نسبت به لمینت سرامیکی، سرعت و راحتی بیشتراست زیرا که روش لمینت کامپوزیتی نیازی به قالب گیری ندارد و تنها در یک جلسه قابل انجام است. از دیگر مزایای این روش می توان به تراشیده نشدن دندان بیمار اشاره کرد. این روش برای دندان هایی که دارای شکستگی یا ساییدگی هستند اهمیت بیشتری دارد. علاوه بر این زیبایی لمینت کامپوزیتی بیشتر از لمینت سرامیکی است.

مزایای لمینت دندان

اگرچه بسیاری از مردم لمینت های دندان را به عنوان یک روش اختیاری برای بهبود زیبایی می دانند، اما باید دانست که لمینت دندان مزایای زیادی دارد.

تغییر رنگ دندان. محبوبیت سفید کردن دندان همچنان در حال افزایش است، اما در برخی موارد، این روش ها موثر نیستند. برخی از لکه‌ها، مانند لکه‌های ناشی از داروهای تجویزی، استفاده بیش از حد از فلوراید یا کانال‌های ریشه متعدد، آنقدر شدید هستند که نمی‌توان از طریق درمان سفید کردن ساده، آنها را بین رفت. در این شرایط می توان از لمینت برای ایجاد رنگ سفیدتر روی دندان های طبیعی استفاده کرد.

اصلاح دندان های شکسته. گاهی اوقات یک دندان ممکن است بر اثر یکسری عوامل ساییده، تراشیده یا شکسته شود، اما گزینه‌های سنتی مانند پر کردن گاهی اوقات مناسب نیستند. بسته به شرایط می‌توان لمینت‌ها را روی چند دندان در یک زمان یا فقط برای یک دندان استفاده کرد.

بهبود ظاهر دندان ها. دندان‌های دارای برآمدگی، دندان‌های ناهموار یا دندان‌های نامرتب را می‌توان با افزودن لمینت ها بهبود بخشید. قبل از قرار دادن لمینت ها، یک متخصص دندانپزشکی مقدار کمی از مینای دندان را برش می دهد. این نه تنها از شلوغی بیش از حد لمینت ها جلوگیری می کند، بلکه به یکنواخت شدن شکل دندان ها نیز کمک می کند.

اصلاح شکاف دندان ها. فاصله بین دندان ها نه صرفاً یک موضوع زیبایی شناختی، بلکه می تواند باعث تحلیل رفتن استخوان فک و تغییر موقعیت دندان ها در موقعیت های غیر صحیح شود. استفاده از لمینت ها می تواند شکاف ها را ببندد و از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

موارد استفاده از لمینت دندان

  • اصلاح دندان هایی که کج یا بد شکل هستند
  • ترمیم دندان های شکسته یا تراشیده شده
  • دندان‌های لکه‌دار وقتی که درمان سفیدکننده دندان کارساز نیست
  • دندان هایی که در اثر سایش کوتاه شده اند
  • دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند