جرم گیری دندان

جرم گیری دندان به طور معمول برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری لثه و تجمع بیش از حد پلاک انجام می شود. در حالی که یک جرمگیری استاندارد به جرمگیری سطح دندان می پردازد، اما جرم گیری به صورت عمیق تر انجام می شود. در واقع جرم گیری یک روش رایج دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به بیماری لثه است. این یک نوع تمیز کردن دندان است که به زیر خط لثه می رسد تا تجمع پلاک را از بین ببرد. فرآیند جرم گیری و پلنینگ ریشه دندان، اغلب به عنوان جرمگیری عمیق شناخته می شود. این درمان فراتر از یک جرمگیری معمولی است که می توانید با معاینه منظم و ویزیت سالانه خود انجام دهید.

چه زمانی جرم گیری دندان ضروری است؟

همه افراد نوعی تجمع پلاک را تجربه می کنند. بزاق، باکتری ها و پروتئین ها در دهان شما یک لایه نازک را تشکیل می دهند که تقریباً همیشه دندان های شما را می پوشاند. وقتی غذا می خورید، ذرات ریز، اسیدها و قندهای غذا به این لایه می چسبند و تجمعی روی دندان ایجاد می کنند که به آن پلاک می گویند. باکتری هایی که در این پلاک زندگی می کنند می توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان ها به حذف پلاک و جلوگیری از مشکلات جدی تر کمک می کند.

اگر لثه‌های سالمی دارید، این بافت به‌طور محکم در اطراف دندان قرار می‌گیرد و پلاک را از بین می‌برد. با این حال، اگر بیماری لثه شروع به شکل گیری کند، این بافت شل می شود. لثه های سالم فقط 1 تا 3 میلی متر زیر خط لثه به دندان می چسبند. با بیماری لثه، شما شروع به ایجاد پاکت های عمیق تر خواهید کرد. اینها می توانند با پلاک پر شوند، مشکلات شما را بدتر کنند و علائمی مانند بوی بد دهان را ایجاد کنند.اگر پاکت های 4 میلی متری یا بیشتر دارید، دندانپزشک شما احتمالا جرم گیری دندان را برای برداشتن پلاک زیر خط لثه و کمک به درمان بیماری لثه توصیه می کند.

روش جرمگیری دندان

جرم گیری دندان شامل حذف دقیق باکتری های پلاک از سطح دندان درست زیر خط لثه است. دو روش اساسی برای جرم گیری دندان وجود دارد. اگر دندانپزشک شما از ابزارهای دستی استفاده می کند، پلاک دندان را با استفاده از یک ابزار فلزی به نام جرم گیری و کورت دندان می تراشد. دندانپزشک این ابزار نازک را زیر خط لثه قرار می دهد تا به پلاکی که مسواک شما به آن نمی رسد دسترسی پیدا کند. همچنین، دندانپزشک شما ممکن است ابزار اولتراسونیک را برای جرم گیری دندان انتخاب کند. این دارای یک نوک فلزی ارتعاشی همراه با اسپری آب خنک است. جرم گیری دندان معمولاً توسط روشی به نام روت پلنینگ دنبال می شود. روت پلنینگ برای رسیدگی به سطح ریشه دندان عمیق تر می شود. این کار به همان روش پوسته پوسته شدن انجام می شود. روت پلنینگ سطح ریشه را صاف می کند تا لثه ها به درستی دوباره بچسبند.

پوسته پوسته شدن چه حسی دارد؟

جرم گیری دندان می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر لثه های حساسی دارید. دندانپزشک شما ممکن است یک بی‌حس کننده موضعی برای بی‌حس کردن بافت لثه و راحت‌تر کردن عمل پیشنهاد دهد. اگر نگران درد یا ناراحتی در طول پروسه هستید، با ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی خود در مورد گزینه های خود برای حساسیت زدایی صحبت کنید.

جرم گیری دندان می تواند چندین ویزیت طول بکشد که هر کدام قسمت متفاوتی از دهان را مورد بررسی قرار می دهند. برخی از دندانپزشکان دهان را به چهار ربع تقسیم می کنند، در حالی که برخی دیگر جرم گیری دندان را در دو نیمه انجام می دهند. اگر در مورد این فرآیند نگران هستید، از دندانپزشک خود بپرسید که آیا می توانید جرم گیری خود را برای یک بار ویزیت برنامه ریزی کنید.

پس از جرمگیری چه انتظاری باید داشت؟

ممکن است پس از جرم گیری دندان و روت پلنینگ، دهان شما دردناک و حساس شود. برخی از بیماران تا چند روز پس از عمل دچار تورم یا خونریزی می شوند. دندانپزشک شما ممکن است یک خمیر دندان ضد حساسیت را برای کمک به کاهش این ناراحتی پیشنهاد کند. همچنین ممکن است یک دهانشویه تجویزی برای استفاده بعد از عمل نیز برای کمک به تمیز نگه داشتن لثه دریافت کنید. بسیار مهم است که بعد از جرم گیری از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب برای جلوگیری از تشکیل مجدد پلاک در همان نواحی استفاده کنید.

دندانپزشک شما باید برای دومین بار بعد از جرم گیری دندان برنامه ریزی کند تا لثه ها را معاینه کند، عمق پاکت های لثه شما را اندازه گیری کند و مطمئن شود که دهان شما به درستی بهبود می یابد. اگر پس از جرم گیری پاکت های لثه عمیق تر شده اند، ممکن است لازم باشد گزینه های درمانی دیگری را برای کمک به حفظ لبخندی سالم بررسی کنید.

جرم گیری دندان یک روش درمانی بسیار رایج برای بیماران مبتلا به بیماری لثه است. تقریبا نیمی از بزرگسالان به بیماری لثه مبتلا هستند، بنابراین اگر دندانپزشک شما این روش را توصیه کند، تنها نیستید. برنامه ریزی برای جرم گیری دندان در صورت لزوم می تواند به شما در مبارزه با پلاک های دیده نشده و حفظ دهان تمیزتر کمک کند. اگر دندانپزشک شما نشان داد که به تمیز کردن عمیق نیاز دارید، در برنامه ریزی این قرار درنگ نکنید. نتیجه آن یک لبخند شاداب تر است که مطمئنا از آن لذت خواهید برد.